Gaisīgie dienas aizkari – no funkcijām līdz labākajai izvēlei

Salons SIENA ilggadējā aizkaru dizainere Agita Lasenberga sadarbībā ar Delfi “Tava māja” redakciju sniedz padomus dienas aizkaru izvēlē. Raksta autore: Zane Bitmane “Tava Māja” un “Tavs Dārzs” redaktore.

Kā zināms, tekstilam ir nozīmīga loma interjera izveidē. Ar tā palīdzību salīdzinoši viegli var veikt gan nelielas, gan būtiskas izmaiņas mājokļa izskatā, un dienas aizkari noteikti ir viens no tiem elementiem, kas ietekmē ne vien noskaņu, bet arī vizuālo noformējumu telpā. Kā izvēlēties piemērotākos dienas aizkarus, kādas specifiskas nianses jāņem vērā un kā nekļūdīties izvēlē, skaidrosim šajā rakstā.

Kā ”Tava Māja” izskaidroja salona ”Siena” aizkaru dizainere Agita Lasenberga, plānie dienas aizkari veic vairākas funkcijas – ar tiem telpa kļūst mājīgāka, tiek izveidota vizuāla barjera starp ārpasauli un privāto telpu, kā arī pareizi piemeklēts drapēriju biezums var ievērojami uzlabot telpas akustisko komfortu.

Kad skaidra dienas aizkaru loma, tie jāpielāgo katrai telpai. Dienas aizkari labi izskatīsies dzīvojamā istabā, bērnistabā, bet guļamistabā tos parasti kombinē ar biezajiem aizkariem, lai nodrošinātu aptumšošanu. Savukārt virtuvē, vannasistabā un priekšnamā būtu praktiskāk izmantot kādu no žalūziju veidiem – romiešu (šajā gadījumā var izvēlēties dažādu veidu audumus), rullo, kasešu rullo, plisē, diena-nakts vai koka horizontālās. Kas būtu labākais risinājums – vienas īstās atbildes nav, jo katrs gadījums ir individuāls, skaidro aizkaru dizainere.

Dienas aizkaru audums

Ja telpā paredzēti tikai dienas aizkari, parasti tos izvēlas vidēji caurspīdīgus, iespējams, ar interesantu faktūru vai rakstu, interjeram pieskaņotu krāsu toni, atkarībā no efekta, kādu grib panākt. Kontrastējošas, spilgtas krāsas telpā būs spilgti, ekspresīvi akcenti, tiem cauri spīdošā gaisma dos attiecīgo toni visam interjeram, savukārt gaiši audumi pasteļtoņos palīdzēs radīt mierīgu un klusinātu atmosfēru.

Runājot par aktualitātēm, dizainere skaidro, ka šobrīd modē ir dabīgi materiāli – lins, zīds, kokvilna, vilna, tomēr jāņem vērā, ka šādi materiāli ir sarežģītāk kopjami, kā arī salīdzinoši dārgi, tādēļ ražotāji piedāvā jaukta sastāva vai 100% sintētiskus audumus, kas imitē dabīgās struktūras.

Ja dienas aizkari paredzēti, lai telpā neliegtu iespīdēt dienas gaismai, plānie aizkari gaišos toņos šim nolūkam būs vispiemērotākie. Jo gaišākā tonī būs audums, jo vairāk tas reflektēs gaismu un padarīs telpu izteikti gaišāku.

Kādu audumu izvēlēties

Plānajiem aizkariem tiek izmantoti kā sintētisko, tā arī dabīgo šķiedru audumi, iespējams iegādāties arī neparastas materiālu kombinācijas, piemēram, linu cauraustu ar smalku metāla stieplīti. Izmantojot šādus audumus, iegūst interesantu vizuālo efektu.

Skaistu kritumu var veidot gan vienkārši, kvalitatīvi poliestera, gan arī jauktu sastāvu audumi. Vislabāk to izvērtēt pēc taustes. Kritumu veido arī aizkaru savilkums. Jo plānāks un gaisīgāks audums, jo bagātīgāku to var veidot. Piemēram, ļoti plāns dienas aizkaru audums būtu jāņem 2,5 – 3 reizes platāks nekā stangas platums, bet biezs un smagnējs 1,5 – 2 reizes platāks. Bet, protams, katrs gadījums jāskata atsevišķi, uzsver aizkaru konsultante.

Ja dienas aizkarus plānots papildināt ar nakts aizkariem, jāvadās pēc interjera konceptuāli. Ja nakts aizkari paredzēti kā akcents ar izteiktu rakstu, faktūru vai piesātinātā krāsā, dienas aizkarus parasti izvēlas vienkrāsainus, mierīgos toņos. Retos gadījumos tiek likts akcents uz dienas aizkariem, biezos izmantojot kā funkcionālu faktoru. Savukārt, ja gan plānie, gan nakts aizkari būs mierīgos, interjeram pieskaņotos toņos, tie saplūdīs ar telpu vienoti.

Lai vieglāk izprastu, kādu risinājumu un audumu izvēlēties, vienmēr ir vērtīgi sarunāt tikšanos ar dizaineri vietā, kur tiek plānots logu noformējums, lai izvērtētu visus tehniskos un vizuālos faktorus. Ja tādas iespējas nav, nākot uz salonu, būtu vēlams pirms tam nofotografēt telpu, lai rastos priekšstats par vidi, kurai aizkari jāpiemeklē, rezumē speciāliste.

Konsultēja: Salons SIENA aizkaru dizainere Agita Lasenberga (SIENA, Katlakalna iela 6D, Decco centrs).

Raksts delfi.lv portālā: ŠEIT!