Sadarbībā ar Delfi.lv sadaļu Tava Māja, aizkaru dizainere Linda Kuķalka izstrādājusi praktiskiem padomiem bagātu rakstu par aizkaru un audumu izvēli.
Nevar noliegt, ka viena no mājīguma panākumu atslēgām ir aizkari. Ar tiem var ne tikai radīt nepieciešamo noskaņu, bet arī pilnībā mainīt kopskatu telpā, tāpēc bez vērības šo interjera sastāvdaļu atstāt nedrīkst. Kā neapmulst audumu izvēlē, kā aizkarus pieskaņot telpai un par kādiem praktiskiem jautājumiem nevajadzētu aizmirst, ”Tava Māja” lasītājiem stāsta salona ”Siena” aizkaru dizainere Linda Kuķalka.
Aktualitātes audumu izvēlē
Visa pamats, pirms tiek darināti aizkari, protams, ir audums, un šajā sakarā neiztrūkstoši visupirms lielu lomu spēlē kopējais telpas interjers. Ja interjers ir veidots klasiskajā stilā, piemēroti būs vienkrāsaini, ar klasisku vai stingri ģeometrisku rakstu (līnijas, rombi) rotāti audumi. Pēdējos gados tik aktuālajā minimālisma stilā veidotos interjeros var izvēlēties audumus, kas ir vienkrāsaini vai ar lieliem ģeometriskiem rakstiem. Papildu akcentu var iegūt kombinējot divu krāsu audumus, vai, piemēram, piešujot aizkaram apakšmalā kanti. Aktuāli sāk kļūt eklektiski veidoti interjeri, kur sajaukti dažādi stili. Tas nozīmē, ka arī ar aizkaru izvēli šādā interjerā var eksperimentēt – izmantot spilgtas krāsas, kombinēt dažādus rakstus un materiālus.
Aizkaru audumi
Aplūkojot jebkura aizkaru veikala piedāvājumu, bez mulsuma ārā no tā neiziet. Piedāvājums ir lielāks, nekā varētu vēlēties, un tas, protams, izvēli vēl jo vairāk apgrūtina. Aizkaru audumu klāsts ir ļoti plašs – sākot no dabīgiem materiāliem (kokvilna, lins), beidzot ar jauktiem vai 100% sintētiskiem audumiem. Jāņem vērā, ka, lai arī šobrīd aktuāli ir izteikti dabīga materiāla audumi, tomēr to kopšana ir sarežģītāka. Te tad arī jārēķinās ar iespējamu materiāla saraušanos, izstiepšanos aizkarus mazgājot un gludinot. Tāpēc parasti aizkaru dizainere Linda tomēr iesaka izvēlēties audumu ar sintētiskā materiāla piejaukumu – tas atvieglos aizkara kopšanu. Maldīgs ir uzskats, ka sintētiskie materiāli vizuāli uzreiz ir atpazīstami – ļoti bieži nav iespējams atšķirt tos no kokvilnas vai lina.
Foto: Shutterstock
Kā izvēlēties piemērotāko aizkaru audumu
Domājot par dienas vai nakts aizkaru izvēli, jāņem vērā telpa, kur tie atradīsies, kā arī debess puse, pret kuru logs ir vērsts. Protams, istabā, kuras logs ir vērsts uz ziemeļu pusi, dizainere iesaka plānus dienas aizkariņus ar lielu gaismas caurlaidību, lai nezaudētu vērtīgo dienas gaismu.
Guļamistabā, lielākoties tiek likti gan dienas, gan nakts aizkari, jo tekstilijas telpu padara mājīgāku, kā arī nakts aizkari nodrošinās aptumšošanu. Viesistabā iespējami dažādi risinājumi, var likt arī tikai dienas aizkarus, kas daļēji pasargā no acu skatiem, bet ir gaismu caurlaidīgi.
Virtuvē pārsvarā tiek liktas dažāda veida žalūzijas, kuru veids tiek izvēlēts individuāli, izvērtējot loga novietojumu pret virtuves darba virsmu, plīti u.tml. Tāpēc, ir vērtīgi, ja ir iespēja sarunāt tikšanos ar dizaineri vietā, kur tiek plānots logu noformējums, lai izvērtētu visus tehniskos un vizuālos faktorus. Ja tādas iespējas nav, nākot uz salonu, būtu vēlams pirms tam nofotografēt telpu, lai rastos priekšstats par vidi, kurai aizkari vai žalūzijas jāpiemeklē.
Lai pasargātu telpu no sakaršanas un tiešiem saules stariem, piemēroti ir tā sauktie ”blackout” audumi – puse, kas vērsta pret ielu, tiem ir apstrādāta ar pilnīgi gaismu necaurlaidīgu materiālu. Lai arī rodas iespaids, ka tāds varētu būt ļoti smagnējs un tumšs materiāls, tā nav – ”blackout” audumi var būt arī salīdzinoši viegli un krītoši, kā arī ir pieejamas plašas toņu un faktūru variācijas. Alternatīva – likt rullo, kasešu rullo vai plisē žalūzijas no ”blackout” materiāla. Ja izvēlas logu noformēt tikai ar žalūzijām, var pietrūkt mājīguma sajūtas, un to var labot, pa virsu uzkarot plānus dienas aizkarus.
Foto: Shutterstock
Loga mērīšana
Nonākot līdz loga mērīšanai, būtu jāzina, ko tieši vēlas redzēt uz loga – aizkarus, žalūzijas vai abus kombinācijā? Nereti šādi jautājumi no aizkaru dizaineres samulsina klientu, tomēr tas nav mazsvarīgi. Ja izvēle kritusi par labu aizkariem, tad jānomēra ir augstums no stangas apakšas līdz grīdai, bet jāņem vērā, ka ir ļoti dažādu veidu stangas. Ja stanga ir ar riņķiem – jāmēra no riņķa apakšas. Nākot uz salonu ar saviem izmēriem, būtu vēlams parādīt uz kāda veida stangas būs iecerētie aizkari, lai precīzi varētu noteikt vēlamo aizkara augstumu. Ja stangas vēl nav – jānomēra augstums no griestiem līdz grīdai.
Tāpat arī jāsaprot, kur atradīsies stanga – pie griestiem vai sienas. Ja griestu augstums ir ap vai zem 2,50 metriem, stangu būtu vēlams likt pie griestiem, tādējādi vizuāli paaugstinot griestu augstumu.
Protams, jānomēra arī loga platums, ieskaitot arī palodzi. Jārēķinās, ka aizkaru stangu jāizvēlas platāku par loga platumu, lai aizkarus būtu iespējams pilnībā atvērt, neaizsedzot daļu no loga stiklotās daļas. Katrā konkrētajā situācijā ir jāvērtē, vai stanga un aizkari vizuāli harmoniskāk neizskatītos, ja būtu visas sienas platumā.
Pat, ja liekas, ka augstums no griestiem līdz grīdai ir 2,50 m, ļoti reti, kad tas tā precīzi ir. Bieži ir gadījumi, kad augstums vienā loga pusē nesakrīt ar otras puses augstumu, tāpēc vajadzētu nomērīt augstumu abās loga pusēs. Parasti aizkarus taisa 1 cm attālumā no grīdas, bet arī šajā gadījumā var būt izņēmumi – ir audumi, kas paredzēti, lai tie kristu uz grīdas.
Foto: Shutterstock
Cik daudz iepirkt audumu?
Lai saprastu, cik metrus auduma jāiegādājas, ir jāievēro diezgan vienkārša formula – jo plānāks un gaisīgāks audums, jo bagātīgāku var taisīt savilkumu, skaidro aizkaru dizainere Linda. Tas nozīmē, ka, piemēram, ļoti plāns dienas aizkaru audums būtu jāņem 2,5 – 3 reizes vairāk nekā stangas platums, bet biezs un smagnējs 1,5 – 2 reizes vairāk. Bet, protams, ir arī izņēmuma gadījumi, kas jāskata atsevišķi. Nedrīkst aizmirst, ka jāpieskaita audums arī aizkaru apstrādei.
Aizkaru aksesuāri
Izvēloties aizkaru aksesuārus (atsienamos pušķus, magnētus u.t.t.), jāskatās, cik smagus aizkarus ir mērķis noturēt konkrētā pozīcijā. Dekoratīvie pušķi, protams, piestāvēs klasiskajos interjeros, kā arī derēs bieziem aizkariem, jo tie fiksējas pie āķīša, kas tiek skrūvēts pie sienas, bet magnēta spēks būs par mazu, lai noturētu aizkarus vietā – tie vairāk derēs viegliem nakts vai dienas aizkariem.
Raksts aplūkojams arī www.delfi.lv. – ŠEIT.